EU plánuje tvrdý zásah proti nadměrnému balení

Evropská komise (EK) se připravuje na zavedení nové legislativy omezující velikost obalu a množství „prázdného místa“ v krabicích při elektronickém obchodování. Podle uniklého dokumentu se EK snaží omezit odpad z obalů z odvětví e-commerce, které čelí protestům ekologů ohledně balení. Podle sdružení Fiber Box vzrostly od března 2020 dodávky krabic z vlnité lepenky o 9 %.

„Klíčovým problémem elektronického obchodování je, že se často používají krabice příliš velké pro zboží, které je uvnitř. To zvyšuje obalový odpad a emise při doručování, protože se při přepravě a na poštách zbytečně plýtvá místem,“ řekl Jean-Pierre Schweitzer, manažer pro oběhové hospodářství z Evropské environmentální kanceláře, sdružující více než 140 ekologických organizací.

„V Evropě je v současnosti nejvíce v odpadů z obalů v historii, více než 177 kg na osobu. Objem obalového odpadu rostl rychleji než ekonomika, za 10 let je to o 20 %. Nejvíce se na tom podílejí papír a lepenka – 32,7 milionu tun v roce 2020,“ říká Nathan Dufour, koordinátor programů pro spotřebu a výrobu v síti odborníků Zero Waste Europe (ZWE).

Legislativa bude „odtajněna“ 30. listopadu jako revize směrnice EU o obalech a obalových odpadech v článku 22; v současné době se stále provádějí úpravy a změny.