Indie začne vyžadovat kód na každém plastovém obalu
Indické Ministerstvo pro životní prostředí, lesy a klimatickou změnu požaduje, aby od 1. července 2025 všechny plastové tašky a vícevrstvé obaly v zemi nesly čárový nebo QR kód, existovala veřejná databáze jejich dodavatelů a byly zavedeny sankce za porušení zákona při vymáhání místních pravidel pro nakládání s plastovým odpadem z roku 2016. Pravidla vyžadují od těch, kdo generují plastový odpad (provozovatelé – výrobci, dovozci nebo majitelé značek – tzv. PIBO), aby přijali opatření k jeho omezení, zabránili odhazování odpadků, zajistili oddělené skladování u zdroje a likvidaci tříděného odpadu. Podle pravidla č. 11 musejí být na obalu k dispozici informace o tloušťce produktu, názvu PIBO, registračním čísle generovaném centralizovaným online portálem Ústřední rady pro kontrolu znečištění apod., a to prostřednictvím čárového nebo QR kódu. Alternativně mohou přijít ve formě informační brožury dodané spolu s obalem. Nebo při splnění všech ustanovení pravidla č. 11 lze na obalu zobrazit jen unikátní číslo. Informace z databáze rady bude shrnuta v seznamu na její webové stránce, která se má aktualizovat čtvrtletně.
Novelizovaná pravidla nyní obsahují pravidlo č. 19, které zavádí pokutu, pokud jednotlivec nebo organizace nejedná v souladu s oddílem 15 zákona na ochranu životního prostředí z roku 1986. Potenciální sankce zahrnují základní pokutu, dodatečnou pokutu, která se zvyšuje za každý den prodlení, a dokonce trest odnětí svobody při závažném nebo soustavném porušování zákona. Podle zákona může jít o uvěznění až na pět let, pokutu až 100 000 rupií (28 000 Kč), nebo obojí.
Novelizace pravidel z roku 2021 zakázala od 1. července 2022 používání určitých druhů jednorázových plastů vlivem jejich minimální užitečnosti a vysokého potenciálu znečišťování; od 31. prosince 2022 byla zakázána výroba, dovoz a prodej plastových odnosných tašek z materiálu tenčího než 120 μm.
