Vítězové Tube of the Year 2023

Představení vítězů soutěže ETMA (European Tube Manufacturers Association) Tuba roku 2023 se odehrálo koncem května v Amsterdamu, kde je společně se třetím světovým kongresem tohoto sdružení hostila Enterprise Technology Management Association. Porota složená ze sedmi zástupců členských společností ETMA hodnotila výrobky v následujících pěti kategoriích.

 

• Hliníkové tuby: Kalifornská značka Benefit Cosmetics, náležející do luxusní skupiny LVMH, za hliníkové tuby pro relaunch pleťové masky POREfessional, které vyrábí Alltub France z materiálu s více než 95% obsahem PCR (recyklát z tříděného komunálního odpadu). Fantastický vzhled získaly díky přelakování matným průhledným lakem, pod nímž prosvítá kartáčovaný hliník. Speciálně vyvinutý lisovací nástroj omezuje intenzitu vytlačování, takže efekt vyhlíží ještě lépe. Potiskem se dosáhlo poutavého matného a lesklého tyrkysového efektu na přední straně a soutisk na zaoblených površích tuby je kvalitní.

 

• Plastové tuby: Společnost Payot za tuby na novou řadu přípravků k péči o vlasy Essential, které vyrábí Albéa, Francie, s použitím své technologie Thin Wall PCR MAX v jednom ze svých kompetenčních středisek pro vytlačované plastové tuby v Německu. Ohromí skvělá matná barva a jasný, elegantně zredukovaný design. Uzávěr je matný PP Slight Cap, jeden z nejlehčích na trhu díky ploché konstrukci. Tvar a barva uzávěru dokonale ladí s proporcemi a designem velmi lehké tuby s vysokým obsahem PCR materiálu.

 

• Laminátové tuby: Největší chorvatský výrobce kosmetiky Magdis Cosmetics za tuby na tělové mléko Biobaza Silky Comfort Argan and Jojoba od slovinského výrobce KimPai Tuba. S přesvědčivým tištěným obrazem a minimalistickým designem vyjadřuje jednoduchá elegance závazek značky vůči udržitelnosti, ekologii a rafinovanosti. Jedinečný lesklý mikrovrstvený laminát činí tubu nápadnou a přitažlivou. Díky nízkému uzávěru a vložce minimalizuje spotřebu plastu o 60 %. Všechny části jsou z polyetylenu, tudíž recyklovatelné, materiál potvrdila Association of Plastic Recyclers jako recyklovatelný. A jako třešnička na dortu byly použity kompostovatelné tonery pro digitální tisk.

 

• Trvalá udržitelnost: Japonská společnost Kao za hliníkové tuby na permanentní barvu na vlasy Goldwell Topchic od německého výrobce Linhardt. Cílem společného vývoje bylo použít PCR na obě složky obalu: nyní je tuba ze 100% PCR hliníku a uzávěr ze 100% PCR plastu. PCR hliníková kalota snižuje uhlíkovou stopu o 92 % (hodnoceno cradle-to-gate), pochází ze šrotu z kabelů nebo ofsetových tiskových desek, což jsou spolehlivé zdroje s vysokou výtěžností, jejichž dodavatelský řetězec je transparentní a vystopovatelný. PCR plast pochází ze „žlutých pytlů“ v Evropě. Uzavřený cyklus uspoří CO2 díky krátkým přepravním trasám.

 

• Prototypy: Řadu hliníkových tub od společnosti Alltub Italia s in-line svrchním lakem lze připravit pro širokou škálu vnějších laků, např. soft touch, pearl glaze, iridescent glaze či multi-glitter. Výrobce tím reaguje na rostoucí oblibu hliníkových tub na trhu se špičkovou kosmetikou.