Videojet, X-Rite Pantone a Esko vytvoří samostatnou společnost

Americká korporace Danaher hodlá oddělit jeden ze svých tří segmentů Environmental & Applied Solutions a vytvořit z něj nezávislou, veřejně obchodovatelnou společnost. Budou ji tvořit divize Water Quality (společnosti Hach, ChemTreat, Trojan, OTT a McCrometer) a Product Identification (Videojet, X-Rite Pantone, Esko a Linx). Prozatím se o ní komunikuje jako o „EAS“, než později získá definitivní název. Segment EAS vygeneroval v roce 2021 příjmy cca 4,7 mld. $ a po celém světě má asi 16 000 zaměstnanců.

Transakce by pro akcionáře Danaheru neměla podléhat zdanění a její dokončení se očekává v IV. Q 2023. Předsedkyní a generální ředitelkou EAS se poté stane Jennifer L. Honeycuttová, současná výkonná viceprezidentka odpovědná za segment EAS: „Jako přední franšíza v oblasti kvality vody a identifikace výrobků získáme dobrou pozici, abychom usilovali o naše strategické priority a vytvářeli dlouhodobé hodnoty pro naše akcionáře, zákazníky i zaměstnance. Máme vynikající tým, který je odhodlaný provozovat Danaher Business System a stavět na naší kultuře soustavného zlepšování.“ Korporace Danaher tím potvrzuje záměr soustředit se na podnikání ve zdravotnických technologiiích, tedy v segmentech biologických věd a diagnostiky. Rainer M. Blair, předseda představenstva a generální ředitel, Danaher: „Věříme, že EAS bude jako samostatná společnost zvýhodněna většími příležitostmi a silným vlivem organických i neorganických investic. Kombinace odolného byznysmodelu – s více než 50 % opakujících se příjmů – a talentovaného týmu pomůže EAS pokračovat ve stejných vynikajících výsledcích, jaké měla jako součást Danaheru. Je to významný mezník pro Danaher i EAS a potvrzuje náš závazek maximalizovat dlouhodobou hodnotu pro všechny akcionáře.“

Danaher je globální inovátor ve vědě a technice se sídlem ve Washingtonu, D.C. Jeho současná tržní kapitalizace je přes 200 mld. $. Celkové příjmy se v roce 2021 zvýšily o 32 % na 29,5 mld. $.