Bezpečnost, nebo recyklace? Australská policie proti prodeji plechovkového piva na sportovištích

Jihoaustralská policie zahajuje právní kroky k zákazu prodeje piva v plechu na stadionu Adelaide Oval kvůli obavě, že kovové obaly jako potenciální projektil představují bezpečnostní hrozbu pro hráče, zaměstnance i policisty. 

Dříve se pivo mohlo prodávat pouze v plastových kelímcích, ale plechovky pak v červenci povolil státní komisař pro lihoviny a hazard. Úřad pro správu stadionu (SMA) tvrdil, že kovové plechovky představují ekologičtější alternativu k plastovým kelímkům a umožňují prodej širšího sortimentu nápojů.

Australský policejní svaz nesouhlasí s prodejem plechovek na všech australských stadionech, zatím se však odvolání týká pouze prodeje plechovek v Adelaide Oval. Vedení stadionu v Adelaide ale tvrdilo, že kovové plechovky jsou na velkých akcích ekologicky odpovědnou volbou balení. K házení plechovek na sportovišti došlo, ale je to již řadu let a bylo to jen zřídka. Házení plechovek se trestá dvěma lety zákazu vstupu na stadion.

Policie je však tímto postojem zklamána. „Samozřejmě víme, že násilníci na sportovních akcích po celém světě používali plné plechovky piva jako projektily. Už se to stalo a určitě se to stane znovu.“

 

Debata o recyklaci
SMA namítá, že plechovky nabízejí oproti plastovým kelímkům značné výhody z hlediska udržitelnosti životního prostředí. Podle statistik australské vlády se recykluje pouze 13 % plastů (PP 9 %; PET 21 %), což představuje „významnou nevyužitou hodnotu“. Naproti tomu 90 % kovů je recyklováno díky „recyklačním procesům pro druhotné materiály dobře zavedeným na vyspělých trzích“.

Edward Kosior, generální ředitel a zakladatel Nextloopp, iniciativy, která je průkopníkem v recyklaci potravinářského PP ze spotřebitelských obalů, však tvrdí, že sportovní stadiony jsou ideálním místem pro sběr a recyklaci plastových kelímků.

„Je překvapivé, že se uvažuje o přechodu od nápojů v recyklovatelných plastových kelímcích k nápojům v plechovkách. Vzhledem k tomu, že všechny pivní kelímky mohou být vyrobeny z jednoho typu potravinářského plastu (PP nebo PET), je jejich recyklace zpět na potravinářský PP nebo PET velmi jednoduchá,“ vysvětluje. „Systém sběru by mohl být organizován jednoduše na všech podobných sportovních akcích, což by snížilo objem odpadků i uhlíkovou stopu při prodeji piva v plastu piva a bylo by to bezpečnější pro diváky, policii i hráče.“