Nestlé využívá ke kontrole obalových prvků umělou inteligenci

V závodě Nestlé Health Science v Osthofenu v Německu byla nedávno nasazena nová technologie. Kamera spojená s umělou inteligencí kontroluje, zda jsou různé produkty dodávány s odměrkou na dávkování, či nikoliv. Průhledná odměrka je totiž na lesklém kovovém pozadí obalových plechovek téměř neviditelná. Ale co je stěží viditelné pro lidské oko, je pro kamerové řešení krokem vpřed v automatizovaném řízení procesů.

Nestlé Health Science nahradila barevné odměrky průhlednými, protože polypropylen (PP) bez barevných pigmentů lze lépe třídit a kvalitněji recyklovat. Barevné odměrky nejsou obvykle v automatických třídicích systémech vůbec rozpoznatelné jako recyklovatelný materiál, anebo jen obtížně, a proto jsou odesílány ke spalování.

V závodě Osthofen se denně balí až 45 000 odměrek. „U jedné plechovky je pro lidské oko relativně snadné zjistit, zda byla odměrka přiložena. Při rychlosti plnění 80 plechovek za minutu to již bez chyb nejde. Abychom však vyhověli našim standardům kvality, je povinná kontrola každého kusu,“ říká Marcus Kauf, inženýr pro automatizační techniku v závodě. Ve spolupráci se společností Sick, jedním z globálních výrobců inteligentních snímačů, bylo vyvinuto nové automatizované řízení procesu. Zatímco v případě barevných odměrek byla kamera schopna určit jejich přítomnost z počtu barevných pixelů, průhledné vyžadují pro spolehlivou detekci novou kamerovou technologii spojenou s umělou inteligencí. Kamera se učí s každým novým snímkem každého nového produktu. S použitím „hlubokého učení“ je nedostatek okamžitě zaznamenán.