Na vlastním virtuálním veletrhu odhalil Fujifilm několik novinek

Na přelomu června a července uspořádal Fujifilm virtuální prezentaci pod heslem „Věříme v tisk“. Mimo jiné tam zveřejnil novou značku tonerových digitálních strojů Revoria, kterou ponesou produkty Versant a Iridesse, po jeho odštěpení od joint venture s Xeroxem.

 

Hlavní novinkou byl kotoučový stroj Jet Press FP790 s inkousty na vodní bázi, s nímž Fujifilm poprvé vstupuje do oblasti digitálního potisku měkkých obalů. Rozvíjí technologii Eucon, demonstrovanou na Drupě 2016, a vychází ze zkušeností získaných od roku 2017 v Japonsku prostřednictvím UV inkjetového stroje Jet Press 540WV, zaměřeného na zakázkový tisk, ale úspěšného i při zpracování kartonových skládaček. FP790 plní všechny zákonné požadavky pro potisk měkkých obalů. Laminaci, prořez a výrobu sáčků lze uskutečnit bez dalších investic stejným způsobem jako při potisku analogovém. Šířka potiskovaného materiálu je 790 mm a rychlost chodu 50 m/min bez ohledu na počet barev. Při barevnosti CMYK s rozlišením 1 200 × 1 200 dpi dosáhne přes 90 % gamutu Pantone a má dva kanály pro krycí bělobu. První stroj vznikne koncem letošního roku, v Severní Americe bude komerčně dostupný od poloviny roku 2022 a pak postupně uváděn v Evropě a jinde po světě.

 

V květnu Fujifilm předvedl na virtuální Drupě modernizovaný model digitálního inkjetového stroje Jet Press 750S, k dispozici bude od letošního podzimu, upgrade instalovaných předchůdců lze provést přímo u zákazníka. Novinkou je možnost přepnutí na vysokovýkonný režim s 5 400 B2/h, původní rychlost 3 600 B2/h bude určena pro režim vysoké kvality. Všechny původní funkce pro zakázkový tisk a kartonové skládačky zůstávají zachovány.

 

Ve spolupráci s Kao Collins vyvinul Fujifilm modulární systém drop-on-demand inkjetových lišt X-Bar pro jednobarevný dotisk proměnných údajů (text, čárové kódy, adresy, loga a grafika). Lze ho vestavět do konvenčních tiskových strojů nebo dokončovacích linek na direct mail, transakční tisk apod. Vyrábí se ve dvou šířkách, 10 a 23 cm, a dosahuje rychlosti až 300 m/min. Hlavy Dimatix Samba s 1 200 dpi dávají kvalitní písmo od čtyř bodů a jednorozměrné čárové kódy od 0,17 mm (dle zpravodajství). Silikonový mikroelektromechanický systém (Si-MEMS) s dlouhou životností spolu s plně uzavřeným oběhem toneru přinášejí až o 50 % nižší celkové náklady na vlastnictví. Stephen Atherton, odpovědný za management a marketing Fujifilm Integrated Inkjet Solutions: „Spouštění je rychlé, aby se prodloužila provozní doba a snížily náklady. Nevyžaduje pravidelnou renovaci, jen jednoduchou preventivní údržbu.“

 

Na základě rostoucí obliby předchozího výrobku Samba 42000 v oblasti direct mailu a transakčního tisku vznikla nová verze konfigurovatelné jednoprůchodové dotiskovací inkjetové lišty 42K, jež pod novým názvem a s novými prvky a funkcemi expanduje do oblasti kartonových skládaček, obalů z vlnité lepenky ad. Hodí se buď jako přídavná inkoustová tiskárna, nebo jako dotiskovací zařízení pro hybridní tisk. Libovolný počet hlav Samba lze sestavit na požadovanou šířku pásu bez nutnosti je při změně zakázky přestavovat nebo spravovat zóny překrytí. V jednořadé konfiguraci má rychlost 300 m/min, ve dvouřadé až 548 m/min. Díky rozlišení 1 200 dpi dosahuje vynikající kvality písma od dvou bodů a jednorozměrných čárových kódů od 0,17 mm. Novinky zahrnují automatické vkládání v reálném čase, další možnosti řídicí jednotky, zjednodušené konfigurace montáže, přídavné hlavy pro vyšší rychlost nebo vyšší optickou hustotu, čtyřbarvovou konfiguraci, automatické vynechávání slepů…

 

Nástupcem úspěšné superširoké tiskárny Acuity Ultra z roku 2018 je model Acuity Ultra R2 [viz video pro tento týden] – v šířkách 5 m nebo 3,2 m – se stejnou úrovní kvality a spolehlivosti, ale s mnoha konstrukčními vylepšeními pro snadnější použití a celkovou produktivitu. Nová, stylově kapotovaná konstrukce eliminuje nechtěné pronikání UV světla bez nutnosti použít závěsy. Údržba i doplňování toneru probíhají ze stejné strany, se snadnějším přístupem a větším prostorem k práci na rutinních úkolech. Má větší nádrže na toner a světelné upozornění, že barva dochází. K prodloužení provozní doby byla nainstalována bezúdržbová čerpadla toneru a jedinečné průhledové okno pro rychlou kontrolu postupu bez opuštění pracovní stanice. Přepracovaná stanice nyní má pracovní stůl, praktickou zásuvku na nástroje a osobní věci, integrované osvětlení a větší monitor. Původně samostatná chladicí jednotka byla plně integrována do konstrukce – uvolňuje tím podstatný prostor a nepřekáží. R2 má i citlivější detekci nárazu s dvoucestnou aktivací. Nabízí se v různých konfiguracích až do osmi kanálů, buď standardně s konvenčním UV vytvrzováním (ultravysoká produktivita), nebo LED UV vytvrzováním pro šest barev a bílou (nízké provozní náklady a spotřeba energie). Navíc bylo zlepšeno vedení materiálu, aby se zabránilo vrásnění.

 

Nová tiskárna s plochým ložem Acuity Prime potiskuje ve výjimečně vysoké kvalitě řadu tuhých a měkkých materiálů. Konstrukce se zaměřila na optimalizaci poměru cena/výkon, např. má LED vytvrzovací systém se vzduchovým, nikoli nákladným vodním chlazením. Je tak energeticky hospodárná, že jí stačí jednofázová 25A zásuvka. Složení nových tonerů Uvijet HM zajišťuje vynikající přilnavost na mnoho substrátů, ale zároveň i široký gamut. A nový primer zlepšuje adhezi na obzvlášť náročné substráty. V nabídce je CMYK, bílá, čiré laky a primery. Tonery jsou ve snadno výměnných sáčcích a LED kontrolka upozorní na jejich nízkou hladinu. Stroj potiskuje plochu 2,54 × 1,27 m a podložky do tloušťky až 51 mm. Myslelo se i na jednoduchost pro obsluhu a servis – např. nakládací kolíčky se ovládají stiskem jednoho tlačítka. Lože je rozděleno do pěti zón podle běžných formátů médií, takže omezuje potřebu maskování a šetří čas při nastavování. Ve stroji za zabudovaná polička na nářadí a vpředu praktická skříňka na ukládání ochranných pomůcek, osobních předmětů nebo lékárničky. Software byl kompletně přepracován, aby byl co nejracionálnější.