Co se děje v britském odborném školství

Server Printweek shrnul květnovou zprávu oborového sdružení personalistů Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) a nadace Youth Futures, že britský systém učňovského školství potřebuje reformu. Po zavedení učňovské daně se celkový počet učňů v zemi propadl o 41 % ve věkové kategorii do 19 let a o 36 % mezi 19–24letými v porovnání školních roků 2022/23 a 2015/16. Zpráva ukázala, že i když si 60 % zaměstnavatelů myslí, že by učňovské obory měly pomáhat mladým lidem se zahájením kariéry, většina učňovských míst se nyní využívá ke školení stávajících zaměstnanců. Více než polovina (54 %) přiznává, že svou stávající vzdělávací činnost převedli na učňovské programy, aby si mohli nárokovat svou učňovskou daň zpět.

Zpráva navrhuje zavést tzv. apprenticeship guarantee, kdy by alespoň 50 % fondů bylo zablokováno pro mládež a zbytek na jiné formy akreditovaných školení. Peter Cheese, generální ředitel, CIPD: „Zpráva jasně ukazuje, že učňovské školství nejvíce potřebuje a nejvíce z něj těží mládež a že eroze této cesty má negativní vliv na sociální mobilitu nejvíce znevýhodněných. Garance by jí pomohla získat učňovství zpět. Současně by větší flexibilita systému umožnila organizacím efektivněji investovat do širšího rozvoje pracovních sil. Např. připravit je na nástup AI a dalších technologií, na zelenou ekonomiku i přesněji reagovat na mezery ve schopnostech. Zaměstnavatelé stále více vyhledávají modulární formy školení a používají k rozvoji zaměstnanců tzv. mikrocertifikáty, tyto přístupy by mohly být flexibilnější, levnější a efektivnější než spoléhání se na učně.“

Brendan Perring, generální manažer, Nezávislé sdružení polygrafického průmyslu (IPIA), řekl Printweeku, že tiskárny si jsou vědomy potřeby vychovávat novou generaci odborníků: „Minimálně jednou týdně mi volá některý člen a ptá se, jak může začít s výukou učňů. Při současném tempu prostě není v základně odvětví dostatek lidí, protože obyvatelstvo stárne.“ Problémem podle něj je obrovský objem byrokracie spojené s vládní podporou pro učně a to, že existuje jen velmi málo poskytovatelů odborného polygrafického vzdělávání: „Pro ty, kdo chtějí zahájit kariéru technika v polygrafii, existuje velmi málo formálních cest a většina větších podniků, které pravidelně přijímají učně, si vypracovala interní výukové mechanismy.“ Garance by podle něj dávaly smysl: „Toto rozdělení je logické, když chcete povzbudit mládež a přitom dát prostor dalším lidem, kteří vykazují talent a chtějí povýšit. Uvnitř vaší organizace musí existovat mechanismus, aby se lidé, kteří teď dělají ruční nebo neodborné práce, ale prokázali potenciál a tvrdě pracují, mohli posunout do jiných oblastí podniku.“

 

Při příležitosti Mezinárodního dne tisku (připadá na 23. října) iniciativa Young People in Print pomáhala tiskárnám, kde chtějí ukázat mládeži, jak vypadá kariéra v polygrafii. Poskytla jim krátkou slajdovou prezentaci k představení oboru a pracovních pozic. Následovalo představení konkrétní tiskárny a exkurze po odděleních ke sledování zakázky od souboru k dokončování. Vše zakončilo občerstvení a beseda. Podle YPIP by vše mělo trvat tři hodiny. YPIP také navrhla letáky pro tiskárny s tím, co se od nich očekává, a další s informacemi pro studenty. Tým jeho dobrovolníků propojil hostitele s místním kariérním centrem a to oslovilo jednotlivé školy. Do svých prostor pozvalo středo- a vysokoškolské studenty přes 40 společností. YPIP chce postupně zapojit ještě více podniků a ukázat, jak vyvrátit některé z mylných představ, které mají mladí lidé, jejich rodiče a učitelé o tisku.

YPIP vznikla na začátku letošního roku jako dobrovolnická organizace bez napojení na jinou oborovou organizaci. Hovoří za ni Paul Stead, prodejní specialista z dodavatele kancelářských zařízení ASL: „Letos jsme s jednotlivými tiskárnami pořádali dny otevřených dveří pro studenty, ale potřebujeme něco na širší bázi, abychom skutečně zapůsobili. Kariérní centra apelují na potenciální zaměstnavatele, aby otevřeli své brány, anebo na lidi, kteří by prostě jen chtěli mluvit o tom, co dělají. Stojí za námi i University and Colleges Admissions Service (UCAS), která bude propagovat polygrafii na svém webu.“

 

Peter MacQueen, hlavní lektor pro odborné školství ze Sheffield Hallam University, domova jediného britského specializovaného obalářského vysokoškolského odborného programu (čtyřletý; zakončen titulem BSc.; rozsah studia a věk studentů odpovídají přibližně naší vysoké odborné škole, pozn. překl.), upozorňuje, že britský obalový průmysl musí dělat víc, aby reagoval na rostoucí krizi pracovních sil: „Není tajemstvím, že máme velký problém přitáhnout, rozvinout a udržet si svou talentovou základnu. Vzdělávání je úhelný kámen pokroku, ale naše možnosti jsou omezené. V USA a Německu existují velice etablované programy, které vyzbrojují novou generaci obalových profesionálů konkrétními dovednostmi a kompetencemi, ale my zaostáváme. Všichni si uvědomujeme, v jak vzrušujícím a dynamickém oboru pracujeme, ale není to vždy dobře komunikováno navenek. Na prvním místě musíme přitáhnout nové mladé talenty a současně potřebujeme zdokonalovat budoucí lídry oboru.“ Kurzy tohoto druhu mj. také pomáhají omezit fluktuaci zaměstnanců.