Drupa: oficiální premiéra LabelSaveru
LabelSaver je inkjetová platforma pro přímý potisk trojrozměrných předmětů, tzv. direct-to-shape (DtS), s robotickým manipulátorem, jež využívá tonery na vodní bázi. Vzešel ze společného úsilí firem K-Flow Consulting (Německo, procesní vývoj a řídicí jednotka), O&PM Europa (Offset & Print Management, Nizozemsko, chemie – vodní primery) a ideeGO (Německo, integrace mechanismů a inkjetu). Potiskuje neporézní materiály jako plasty, slitiny a kovy se zamýšleným výkonem 300 až 800 ks/h.
V přímém potisku nádob (kanystry, vědra) v současnosti existuje několik možností, ale zde se jedná o nový přístup. Jádrem stroje je programovatelné robotické rameno, které předměty přesně vede pod inkjetovou hlavou a svým otáčením umožňuje potisk válcovitých předmětů. Důležitou inovací je použití vodních tonerů, jelikož dosavadní řešení se spoléhají na UV technologii. Klíčový je primer, vyvinutý O&PM, který okamžitě fixuje a vytvrzuje standardní vodní tonery na neporézních materiálech. O&PM strávilo zkouškami přes šest let a vyvinulo víc než 15 receptur, z nichž tři už byly uvedeny do prodeje. Složení primerů se liší podle potiskovaného materiálu. Mimo to může stroj používat svrchní UV vytvrzované laky pro reliéfní efekty.
LabelSaver vystavený jako prototyp na Drupě v pavilonu Evropského sdružení výrobců pro specializovaný tisk ESMA měl konfiguraci s NIR sušicími jednotky Lambda Technology, elektroniku a software na zpracování obrazu Meteor, barevníky Neatjet, UV-LED vytvrzovací jednotky IST Intech, tonery Siegwerk (vodní) a Nazdar (UV) a tiskové hlavy Seiko Instruments, ačkoli stejně tak lze použít hlavy od jiných dodavatelů. LabelSaver se montuje podle požadavků zákazníka, např. pokud jde o tvar a materiál potiskovaných předmětů, počet barev nebo rozlišení obrazu. Rychlosti se pohybují od 200 do 1 000 ks/h.
První zprávy o LabelSaveru se objevily v roce 2019, kdy měl být robotický systém, který vyvinul Dursun Acun z O&PM Europa, sestaven s technologií Memjet VersaPass a tiskovou jednotkou Trojan Label: „VersaPass má jedinečnou kombinaci vlastností potřebných k realizaci mé vize skutečně bezetiketového tisku. Nejenže jedna hlava produkuje čtyřbarevný, vysoce kvalitní tisk, ale jeho vodní tonery jsou bezpečné v mnoha prostředích včetně potravinářství. Modularita VersaPassu v kombinaci s Trojan Labelem znamená, že ušetřím za konstrukční náklady a mohu nabídnout tuto jednotku za mnohem dostupnější cenu.“ Tehdy LabelSaver potiskoval 500 kanystrů za hodinu plnobarevně a celoplošně díky lakům Memjet na měkké obaly a fólie.
Na Drupě se měl představit už v roce 2020, jenomže ta byla kvůli covidu zrušena, společně s nizozemským partnerem DG press, který poskytl svoje zkušenosti s návrhem, konstrukcí a instalací hybridních tiskových strojů a globální poprodejní servis.
Více k tématu:
Drupa: Durst a OMET chystají hybrid