HANNOVER MESSE: posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity
Na veletrhu v Hannoveru, který se bude konat ve dnech 22. až 26. dubna, najdete odpovědi na palčivé otázky dnešní doby. Jak mohou firmy efektivně využívat automatizaci, umělou inteligenci, obnovitelné zdroje energie a vodík? A jaké kroky lze podniknout, abychom čelili hrozící deindustrializaci Evropy? Tiskové konference v Hannoveru se účastnila Eva Skopková.
„Geopolitické napětí, změny klimatu, stagnující růst, vysoké ceny energií a nedostatek kvalifikovaných pracovníků, to jsou v současné době témata, kterým se ve firmách nejvíce věnují. Také umělá inteligence v budoucnu povede k hlubokým změnám v zaměstnanosti v průmyslu. Vedoucí představitelé podniků a profesní sdružení také varují před deindustrializací Evropy,“ popisuje Jochen Köckler, generální ředitel společnosti Deutsche Messe AG, prostředí, ve kterém se letošní veletrh HANNOVER MESSE uskuteční.
„V Hannoveru budou představeny technologie a řešení, které umožní průmyslu vyrábět konkurenceschopně a udržitelně. Veletrh bude zaměřen na inteligentní a uhlíkově neutrální výrobu, umělou inteligenci, vodík a meziodvětvová energetická řešení,“ řekl Köckler. „Naši vystavovatelé ukážou, že konkurenceschopná průmyslová výroba je v Evropě možná. To však bude vyžadovat regulační rámec, který podporuje inovace a podnikání.“
Řešení spočívá v souhře automatizace, digitalizace a elektrifikace, široké mezioborové a přeshraniční spolupráci a jasném politickém kurzu. „S hlavním tématem ‚Energizing a Sustainable Industry‘ (Nabudit udržitelný průmysl), čtyřmi tisícovkami vystavovatelů, vysoce kvalifikovanými zástupci politiky a obchodu a partnerskou zemí Norskem je veletrh HANNOVER MESSE 2024 ideální platformou.“
Očekává se, že se veletrhu zúčastní více než 300 hospodářsko-politických delegací, v první řadě německý kancléř Olaf Scholz, který veletrh zahájí společně s norským premiérem Jonasem Gahrem Størem. Kromě toho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a německý ministr hospodářství Robert Habeck využijí přední světový veletrh pro průmysl k výměně názorů se zástupci průmyslového sektoru. „Má-li se v Evropě vyrábět a investovat významným a udržitelným způsobem, je třeba urychleně snížit byrokratickou zátěž, například prostřednictvím rychlejších plánovacích a schvalovacích postupů,“ apeloval Jochen Köckler.
Mezi vystavujícími společnostmi jsou globální technologičtí giganti, jako jsou Accenture, AWS, Bosch, DELL Technologies, Google, Microsoft, SAP, ServiceNow, Schneider Electric a Siemens, stejně jako technologičtí lídři pro malé a střední podniky, jako jsou Beckhoff, GP Joule, ebm-papst, Ericsson, Festo, Turck, Harting, ifm, igus, LAPP, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, Rittal, Schunk, SEW-Eurodrive, Wago, WIBU a Ziehl-Abegg, a také renomované výzkumné organizace, jako jsou Fraunhoferův ústav nebo KIT (Karlsruhe Institute of Technology) a více než 300 průmyslových start-upů.
Umělá inteligence: další úroveň průmyslové digitalizace
Veletrh HANNOVER MESSE je již více než deset let je nejdůležitějším veletrhem digitalizace průmyslu. Umělá inteligence nyní posouvá průmyslovou digitalizaci na další úroveň tím, že přináší revoluci v průmyslu, zefektivňuje procesy a přidává hodnotu. Pomocí umělé inteligence mohou společnosti zkrátit dobu vývoje a zároveň ušetřit zdroje a energii.
Na veletrhu HANNOVER MESSE budou k vidění konkrétní aplikace: roboti, které lze ovládat hlasem, stroje, které automaticky rozpoznávají chyby, nebo systémy, které zkracují prostoje díky prediktivní údržbě. „V blízké době bude generativní umělá inteligence schopna navrhovat i stroje. To povede k zásadním změnám v pracovních profilech inženýrů – což je téma, o kterém se bude diskutovat i na veletrhu HANNOVER MESSE,“ dodal Jochen Köckler.
Kdy přijde vodíková ekonomika?
S rostoucím využíváním nestálých obnovitelných zdrojů energie se vodík stále více dostává do popředí zájmu jako vhodný zdroj energie pro bezemisní hospodářství. Přibližně 500 vystavovatelů z oblasti vodíku a palivových článků představí v Hannoveru svá řešení. Jochen Köckler řekl: „Vodík nabízí jako nosič zelené energie obrovské možnosti. Současné tempo zavádění a rozšiřování je však příliš pomalé.“ Rozvoj vodíkového hospodářství nyní vyžaduje přijetí odvážných politických rozhodnutí v oblasti regulace, intenzivní výzkum a vývoj pro rychlé provedení a rozvoj nezbytné infrastruktury pro rozšíření. To je jediný způsob, jak se budou moci etablovat životaschopné obchodní modely. „Na veletrhu HANNOVER MESSE ukážeme, co je technologicky proveditelné, a vytvoříme rámec, kde budou moci politici a průmysl diskutovat a snad i rozhodnout o konkrétním plánu na cestě k fungujícímu vodíkovému hospodářství,“ řekl Jochen Köckler.
Partnerská země Norsko: tahoun energetiky a digitalizace
Norsko využívá globální scénu, kterou nabízí veletrh HANNOVER MESSE, mimo jiné k tomu, aby se prezentovalo jako inovativní a spolehlivý energetický partner. Mottem partnerské země je „Norsko 2024: Průkopník zelené průmyslové transformace“. To podtrhuje ambici Norska hrát klíčovou roli při vývoji řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie, uhlíkově neutrální výroby, zachycování uhlíku a digitalizace průmyslu.