Zaostřeno na kávové kapsle

Společnost Solinatra uvádí, že v roce 2022 se na celém světě prodalo celkově víc než 70 miliard kávových kapslí.

 

Společnosti jako Continente, Coffeeza, Lavazza ad. si na jejich výrobu zvolily hliník pro jeho udržitelnost a jedinečné vlastnosti. I portugalská značka kávy Torrié (obr. a), vlastněná společností José Maria Vieira, uvedla nedávno na trh kapsle ze 100% hliníku především pro jeho lepší těsnost a ochranu obsahu proti oxidaci a vysokým teplotám. Při té příležitosti představuje novou kolekci deseti příchutí. Dostupné jsou celosvětově on-line i v maloobchodu. Fungují ve všech kávovarech Nespresso.

 

V červnu ve Francii a o něco později ve Švýcarsku zahájila společnost Nestlé (obr. b) pilotní zkoušky papírových, v domácích podmínkách kompostovatelných kapslí, zkonstruovaných spolu s Huhtamaki. 82 % kapsle tvoří dřevné vlákno a zbytek (vnitřní fóliovou výstelku a víčko) kompostovatelný biopolymer z vlastního vývoje Nestlé. Po třech letech výzkumu a vývoje tyto kapsle pro jeho kávovary Nespresso Original doplní stávající recyklovatelnou hliníkovou variantu. Účelem zkoušky je získat zpětnou vazbu na výrobek i obal a poté je zavést v dalších evropských zemích.

Jedním z největších problémů papírového obalu je konstrukce bariéry proti kyslíku pro uchování aromatu, chuti a čerstvosti, další výzvou je vytvarovat kapsli kompatibilní s existujícími modely kávovarů. Překážky se podařilo překonat pomocí nových technologií: jako bariéra funguje nová, vlastní fólie, „tenčí než lidský vlas“, a nasávání kartonáže od Huhtamaki bylo „dovedeno k nevídané přesnosti na úrovni mikrometrů“. Dřevné vlákno pochází z odpovědně obhospodařovaných evropských lesů. Podle interního vyhodnocení životního cyklu má být ekologický vliv kávy v papírových kapslích srovnatelný s hliníkovými. Papírové kapsle nezávisle certifikovala německá společnost TÜV jako kompostovatelné v domácích podmínkách a v systémech sběru potravinového odpadu. V některých zemích včetně Francie je akceptují i ve veřejných kontejnerech na bioodpad.

Při příležitosti jejich uvedení vyvinuli odborníci Nespressa čtyři nové receptury.

 

V květnu Solinatra (obr. c), společnost ze skupiny Rosiro z Haagu, která vyrábí kapsle 100% přírodní, rostlinné, organicky odbouratelné, kompostovatelné, bez obsahu fosilních složek a nezanechávající mikroplasty, s vysokou bariérou proti kyslíku a vodní páře, získala certifikát o průmyslové kompostovatelnosti „OK compost Industrial“ od TÜV Austria. Lze je tedy vyhodit s potravinovým odpadem, který se v řádných zařízeních změní na vysoce kvalitní hnojivo, anebo do domácích kompostérů. Vyrábějí se patentovanými postupy, které mění rostlinný odpad z plodin a vedlejších zemědělských produktů na biopolymer, zpracovatelný ve standardním vstřikovacím zařízení. Nyní existují čtyři druhy polymeru pro vstřikování, začátkem roku společnost oznámila, že v projektu spolufinancovaném britskou inovační agenturou Innovate UK vyvíjí i druh pro tvarování za tepla. Kapsle jsou kompatibilní s kávovary Nespresso.

 

V dubnu společnost Peace Coffee (obr. d), významný dodavatel pro maloobchod a restaurační zařízení v USA, při příležitosti Dne Země zavedla kompostovatelné kapsle EcoPods z rostlinných materiálů, které jsou 100% organicky odbouratelné v průmyslových kompostárnách. Na rozdíl od plastových kapslí, které mohou změnit chuť kávy, přírodní papírová síťovina zachová její plné tóny. Kapsle lze používat v kávovarech Keurig, zatím se do nich plní dvě oblíbené příchutě Tree Hugger a Birchwood. Lee Wallace, majitel a CEO, Peace Coffee: „Na uvedení na trh jsme pracovali skoro rok.“