Požáry v Chile zasáhly plantáže místních celulózek

Oblast středojižního Chile v současnosti čelí devastujícím lesním požárům, které působí stále další škody na přírodním prostředí a průmyslu celulózy. Státní lesnická korporace CONAF, nezisková organizace spadající pod ministerstvo zemědělství, zaznamenala za sezonu od loňského července přes 4 400 požárů, které zasáhly plochu více než 3 500 km2, 500× větší než za stejné období o rok dříve. Začátkem února vypuklo více než 600 ohňů a vláda odhaduje, že by situace mohla pokračovat do poloviny března kvůli horku a suchu (průměrné teploty se v Chile v únoru pohybují mezi 10 a 30 °C, nicméně podle yr.no bylo 23. února v hlavním městě dokonce 35 °C, pozn. překl.). V době zveřejnění článku (15. února) na odborném serveru PackagingInsights stále zůstávalo nejasné, co „nejhorší lesní požáry v moderních dějinách Chile“ způsobilo, a spekuluje se o úmyslném žhářství a faktorech podmíněných klimatickou změnou.

EU z nich obviňuje klimatickou změnu a na hašení a pomoci se v rámci Mechanismu civilní ochrany EU podílejí mj. Francie, Portugalsko a Španělsko. Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, zdůraznil: „Chile se může spolehnout na naši podporu v boji proti devastujícím účinkům klimatické změny, která je celosvětovým problémem.“

Naproti tomu mluvčí Viva Chile Packaging (státní iniciativa zřízená Chilským obalovým střediskem CENEM, která se snaží propagovat inovace, technický rozvoj a kreativitu v místním obalovém průmyslu) poukazuje na další lidské faktory a varuje: „Většina požárů je záměrně založena lidmi. Současná situace je dost kritická, protože propukají na různých místech a povětrnostní podmínky s vysokými teplotami a spoustou větru nejsou nepříznivé tomu, aby byla tato ohnivá vlna brzy zastavena. Situace je horší než v jiných letech, a proto myšlenka, že jsou zakládány úmyslně, každým dnem sílí. K dnešnímu dni už bylo zatčeno víc než 25 osob a bude vyšetřován jejich podíl na vzniku požárů.“ Viva Chile Packaging nekonkretizovalo, proč by se někdo rozhodl les podpálit, ale zprávy naznačují, že by mohlo jít o součást politického protestu proti vládě. Prý je stále velmi brzy plně pochopit, jak ohně ovlivní průmysl papíru a celulózy, ale katastrofa jistě bude mít následky: „… víc než 40 000 ha odpovídá monokulturním lesům (borovice montereyská a eukalyptus), což přímo ovlivňuje průmysl celulózy. Odhaduje se, že jedné z největších chilských společností papíru a celulózy CMPC shořelo přes 10 000 ha a na společnost Arauco připadá možná přes 30 000 ha.“

CMPC upřesňuje, že požáry neovlivnily expedici a že všechny smlouvy dodrží bez omezení: „Veškerý náš průmyslový provoz během této doby pokračoval hladce. Navzdory skutečnosti, že došlo k poškození některých ploch našich lesů, si nemyslíme, že to ovlivní naši schopnost plnit závazky týkající se dodávek. Na mnoha zasažených hektarech rostou mladé stromy, které byly vysazeny teprve před několika lety, a proto jejich ztráta nebude mít na naši produkci buničiny a výrobků ze dřeva žádný dopad.“ 1 200 hasičů z požárních brigád, které jsou této společnosti k dispozici, bojovalo v této sezoně s 721 ohni v různých oblastech Chile, jenom mezi 1. a 10. únorem zasahovali u 128 požárů. Ignacio Lira, ředitel korporátních záležitostí pro lesy, CMPC: „Náš závazek je absolutní, zabránit ohni a bojovat s ním všude, kde je potřeba. Dali jsme k dispozici všechny své logistické, materiální a lidské protipožární zdroje. Vyzýváme k prevenci a péči, aby se zabránilo situacím, kdy oheň vzplane. Téměř všechny požáry zapříčinila lidská činnost, takže jsou vyžadována extrémní preventivní opatření.“ Vedle hašení společnost poskytla pomoc tisícům postižených rodin, darovala základní hygienické potřeby a přispěla 500 mil. pesos do fondu Desafío Levantemos el Sur.

Celulosa Arauco y Constitución, výrobce papíru, celulózy a dřevěných panelů, lesnická filiálka Empresas Copec, zastavila výrobu celulózy v areálu Nueva Aldea v oblasti Bío-Bío 2. února do odvolání. Hořelo také ve skladišti dřeva u této její továrny, zařízení na zpracování dřeva ani továrna samotná prý neutrpěly škody.