Nová konstrukce trysky vytváří „whipnotický“ zážitek

Podle zprávy Grand View Research měl v roce 2018 globální trh se šlehačkou hodnotu 5,98 mld. $ a v letech 2019 až 2025 může růst o 8,1 % ročně. Podle autorů zprávy k tomu přispívá na jedné straně nízký obsah tuku a kalorií (15–20 kcal na porci), což oceňují dnešní dietáři a spotřebitelé dbající o své zdraví, a na druhé straně rostoucí počet food blogerů, tematických videí a postů.

Proto je k neuvěření, že i když už od roku 2005 existuje šlehačka ve spreji sycená alkoholickými nápoji, Hershey’s podnikl pokus s karamelovou příchutí a možná seženete v aerosolové plechovce šlehačku pařížskou – zde fantazie výrobců dosud končila. S převratnou novinkou v této oblasti, kdy nová patentovaná tryska Whipnotic pro aerosolové plechovky přimíchává do smetany během dávkování čerstvou ovocnou šťávu a ochucovací esence, přišly americké sestry Tracy Luckowová a Lori Gitomerová. Po dvou letech vývoje uvedly vloni v létě na trh na východním pobřeží USA dvě varianty – jahodovou a se slaným karamelem, později přibyl čokoládový fondán a mango. Základ představuje pasterizovaná 40% smetana bez lepku, umělých ochucovadel, umělých barviv, umělých sladidel a kukuřičného sirupu.

Whipnotic prodávají v ocelových aerosolových plechovkách o objemu 7 uncí (198 g) od specializovaného dodavatele, které se plní u smluvní balírny Alamance Foods v Severní Karolíně. V budoucnu, až se společnost rozroste, je v plánu přejít na hliníkové. Nejsložitější prý bylo úplně přepracovat trysku, aby fungovala víc jako dávkovač mraženého jogurtu se schopností smíchat dohromady dvě složky. Tryska s jasně barevným 3,4cm oválným tlačítkem sice vypadá hezky a jednoduše, ale má komplikovanou konstrukci, navíc se musel vzít v úvahu výrobní a balicí proces. Grafika značky a lesklé papírové etikety vznikala interně. T. Luckowová vzpomíná: „Každý má jinak velkou ruku a liší se i způsob, jak mačká dávkovač, někteří zlehka, jiní tvrdě. Továrna na šlehačku je uspořádaná velmi specifickým způsobem, takže by bylo obtížné narušit celý výrobní systém. Namísto toho jsme našly východisko – technologii, která funguje na konci toku výroby.“

Produkt byl v prosinci v prodeji již ve více než 250 obchodech (např. Fresh Market, Citarella, DeCiccos ad.) ve 22 státech USA. A k mlsání si nezapomeňte pustit playlist Whipnotic.