Novinky společnosti Comexi
Na veletrhu K 2022 byl představen zatím poslední přírůstek do řady flexografických tiskových strojů Comexi F2 Origin (viz obr.), k dispozici bude od roku 2023. Součástí jeho výbavy jsou novinky ze souboru technických řešení GeniusTech nejen k vylepšení hospodárnosti, ergonomie a tiskové kvality, ale také ke snížení závislosti na kvalifikaci obsluhy. Přepracovaná konstrukce nyní obsahuje nové sušicí trysky GeniusDry mezi barvami a v tunelu k optimalizaci účinnosti a výkonu (s menším objemem cirkulujícího vzduchu a nižšími hlukovými emise); nový optimalizovaný barevník GeniusFlow (snížená spotřeba barev a ředidel, jediné čerpadlo pro zjednodušení údržby i snížení spotřeby stlačeného vzduchu, stěrače bez potrubí pro snadnou výměnu a GeniusDoctoring pro minimální nárůst bodu); plně integrovaný soutiskový systém GeniusPrint (zajišťující produktivitu od nízkých po vysoké objemy tisku s rychlou výměnou zakázek, minimálním odpadem a maximální přesností, ale přitom menší závislostí na zručnosti obsluhy). Ve stroji F2 Origin jsou kompletně integrovány lineární kamery jak pro GeniusPrint, tak pro CingularReal2 (řízení přítlaku), lépe přístupné z horní plošiny, odkud je přístup i k tunelům a sušicím okruhům pro nekomplikovanou údržbu. Stroj je k dispozici v nejrůznějších konfiguracích podle potřeb: s jednoduchými i hvězdicovými odvíječi a navíječi.
Na K 2022 představilo Comexi také digitální stroj Digiflex pro tisk proměnných údajů: QR, datamatrix a čárových kódů, alfanumerických textů a dalšího číslování a značení s vysokými požadavky na kvalitu. Nabízí tudíž řešení bezpečnostních prvků, proti padělání a pro ověřování pravosti. Používá nízkomigrující tonery vhodné pro potravinářské obaly s možností oboustranného potisku bez úpravy, stejně jako dotisk předtištěných materiálů. Má zkrácené časy přípravy a může dosáhnout rychlosti 220 m/min. Nabízí vysokou kvalitu tisku s rozlišením až 1 200 × 1 200 dpi, minimální velikost kódu 8 × 8 mm a konzistenci rejstříku. Zařízení „vše v jednom“ zahrnuje vytvrzování, řízení napětí, soutisku, korónovací úpravu a inspekční videosystém.
Společnost Comexi vyvíjí také dva nové laminátory s cílem usnadnit nastavování zakázek a více stroje automatizovat. Kompaktní SL2 Evolution, „nejsamostatnější“ laminátor, s dokonalou kombinací automatizace, spolehlivosti a produktivity pro bezrozpouštědlovou laminaci má neuvěřitelný a futuristický design; kompletně přepracované rozhraní; výjimečnou konstrukci nanášecí hlavy (plná motorizace a dávkovací návleky); možnost začlenění automatických odvíječů; intuitivní dotykové ovládání atp. Obzvlášť zajímavá je uzavřená smyčka, která během zpracování automaticky upravuje a udržuje hmotnost dávky lepidla.
Výjimečně všestranný ML2 Evolution lze provozovat se všemi typy lepidel a nátěrů: na bázi rozpouštědel, vody, vosku nebo bez rozpouštědel. Má řadu snadno vyměnitelných technologických vozíků, které uspokojí každou poptávku, a navíc zcela modulární sušicí tunel, který podstatně napomáhá k provádění různorodých aplikací. Ergonomická konstrukce zjednodušuje a umožňuje intuitivní provádění každodenních operací nejvyšší rychlostí. ML2 Evolution také pracuje s uzavřenou smyčkou k dávkování lepidla. Automatizovaný systém úpravy rejstříku mark-to-mark pro kašírování za studena nevyžaduje zásah obsluhy během nastavování, výrazně snižuje plýtvání materiálem a ztrátu času na seřízení.