Nové lepidlo společnosti Herma optimalizuje recyklaci PET

V zájmu lepšího třídění plastů k recyklaci jsou velmi oblíbená smývatelná lepidla na etikety. Společnost Herma nyní vyvinula nové lepidlo vhodné pro etiketování PET lahví, které dokonce splňuje obzvláště přísné požadavky zavedené ve Skandinávii: Nyní bylo schváleno norským provozovatelem systému zálohovaných obalů Infinitum a doporučeno jeho švédským protějškem Returpack.

Lepidlo 52W je použito na etiketových materiálech PP White Super TC (typ 881) a PP 50 Transparent Super TC (typ 886). Zajišťuje nejen to, že etikety jsou z lahví smyty bezpečně a beze zbytku, ale také to, že uvolněné etikety již potom nebudou lepit. „Díky 52W můžeme zajistit, aby se části etiket během sušení znovu neslepily ani nepřilnuly k promytým PET vločkám,“ vysvětluje vedoucí vývoje Ulli Nägele, Herma. Podobně se chová i lepidlo Herma 62Rpw. Lepidlo 52W splňuje požadavek na čisté smytí již při 65 °C, v některých zemích se praní provádí až při 80 °C.

Skandinávské země patří mezi hlavní hybné síly, pokud jde o recyklaci PET lahví. Například ve Švédsku se dnes recykluje přibližně 90 % použitých plastových lahví a v Norsku je to více než 95 %. Vysoké kvóty jsou o to důležitější, že klasický oběh vratných plastových (a skleněných) lahví zde hraje mnohem menší roli než například v Německu. „Kromě toho se tam používají na PET lahvích nalepené etikety mnohem častěji než v Německu. Proto je tam vyžadována absolutní spolehlivost recyklačního procesu,“ říká U. Nägele. „PET je jediný plast, který lze zpracovat z komunálního sběru do regranulátu, jenž splňuje zákonné požadavky na materiál pro styk s potravinami,“ uvedl v roce 2017 Ústav pro výzkum energie a životního prostředí (Ifeu).