Ukliďme Česko: nevzdáváme to, zřídíme pytlomaty

Ukliďme Česko: nevzdáváme to, zřídíme pytlomaty

Již za necelé dva týdny – na sobotu 27. března – je naplánován hlavní termín letošní jarní akce Ukliďme Česko. Úklidy budou probíhat „bezkontaktně“ a v rámci povolených území. Místní organizátoři zřizují pro dobrovolníky takzvané pytlomaty.

Situace rozhodně není příznivá, zvláště pak hromadným akcím. Jedinou oficiální možností, jak při dodržení vládních opatření uklidit Česko, tak v následujících týdnech zůstávají individuální či rodinné akce ve vymezeném prostoru. „Pro jejich podporu jsme se (i po zkušenostech z loňského jara) rozhodli doporučit místním organizátorům zřídit místa, kde si jednotliví dobrovolníci mohou vyzvednout pytle na odpad, tzv. pytlomaty, doplněné o jednoduchou mapku, kde je nejvíce potřeba uklidit a kde zanechat sesbíraný odpad. Takových míst najdete momentálně v mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ zhruba 550 a další postupně přibývají,“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Běžci a běžkyně se do uklízení mohou zapojit v rámci tzv. ploggingu, zaštítěného organizacemi Běhej lesy a Rozběháme Česko. Ve zkratce se jedná o výběh, kde nejde o rychlost nebo délku trasy, ale o pomoc přírodě sesbíráním odpadků, které tam nechali nepořádní spoluobčané. Nejen že uděláte něco pro své zdraví, ale navíc přispějete k čistotě veřejného prostoru. Za ploggingem můžete v sobotu 27. března vyrazit na více než třicítce míst po celém Česku.

Chcete udělat pro životní prostředí i něco více? Dvě brněnské environmentální organizace – Nadace Partnerství a Ukliďme Česko – totiž spojily síly a pod společným heslem „Na jaře uklidíme, na podzim vysadíme“ vyzývají k zapojení do iniciativy Sázíme budoucnost, v rámci níž si mohou zájemci zažádat o grant na výsadbu stromů až do výše 60 000 korun. Žadatelé, kteří se letos do Ukliďme Česko zaregistrují jako organizátoři úklidových akcí, pak budou při hodnocení žádosti zvýhodněni. Účelem grantu je podpora výsadby stromů ve volné krajině a na okrajích obcí za podpory široké veřejnosti, která tak může aktivně přispět k podpoře zadržování vody, rozvoji biologické rozmanitosti i adaptace krajiny na změnu klimatu.