Page 28 - Packaging 6/2021
P. 28

DODAVATELÉ / PAPÍR
 Trávový papír – alternativní cesta k udržitelnosti
Dnešní doba nás čím dál více nutí přemýšlet nad novými směry a hledat alternativní cesty. Základní suroviny, a nejen pro výrobu papíru, jsou těžko dostupné a jejich ceny stoupají každým dnem. A co teprve energie? V této době jsme rádi, že my – Papírna Aloisov a. s. – můžeme trhu nabídnout náš ojedinělý papír. Trávový papír, který je vyroben ze 60 % recyklovaného papíru a 40 % luční trávy.
TEXT A FOTO: VLADIMÍR KOVÁŘÍK, PAPÍRNA ALOISOV, A. S.
 Téměř dva roky vývoje ve spolupráci s českými a německými instituty a univerzitami nám umožnily vytvořit unikátní výrobní tech-
nologii, která dokáže ušetřit až 95 % emisí CO2, oproti výrobě celulózového papíru. Jedná se tak o udržitelnou alternativu.
Tato inovativní technologie, mimo jiné, nespoléhá jako ve většině případů na trávové pelety, postačí pouze posečená, sluncem usušená
a následně namletá tráva. Dalším důležitým faktem je, že tuto trávu nakupujeme z lokálních zdrojů a že se nejedná o krmnou trávu. Kombina- cí recyklovaného vlákna a přirozeně sušené trávy jsme schopni nabídnout
papír, který výrazně šetří naše životní prostředí.
Trávový papír má téměř stejné vlast- nosti jako celulózový papír. Hlavně díky certifikaci pro přímý styk
s potravinami jej lze využít pro široké spektrum obalových výrobků v potra- vinářském průmyslu. Naši zákazníci v České republice, ale i v zahraničí, si jej oblíbili k výrobě krabiček, eko- logických talířů a tácků, kelímků, obálek, dále vlnité lepenky a v našem případě, tedy Papírny Aloisov, a. s.,
k výrobě papírových tašek, voštin
a voštinových desek.
Papír je díky použití mleté trávy veli- ce příjemný na dotek, malinko hrubší s viditelným trávovým vláknem
a tím připomíná nesrovnatelně dražší ručně vyráběné papíry. Přesto je plně
potisknutelný běžnými technikami. Plošné hmotnosti trávových papírů a kartonů z Papírny Aloisov začínají u80g/m2 akončíu280g/m2,ato hned ve dvou variantách – přírodní hnědá a přírodní bílá. Základem obou provedení je sběrový papír, buď hnědý nebo bílý. Samozřejmě jsme schopni tento ekologický papír nabídnout i probarvený ve hmotě.
V případě trávového papíru se ne- jedná o skladové zboží, každá šarže se vyrábí přesně podle individuální specifikace zákazníka. Inovativní složení a výrobní postup umožnilo získat pro náš trávový papír hned dvě nejdůležitější ekologické certifikace – FSC a EU Ecolabel.
Papírna Aloisov, a. s., je tradiční český výrobce barevných, bílých a přírod- ních kraftových papírů, ale i speciál- ních papírů, voštin, voštinových desek a transportních řešení. V po- sledních letech se stále více zaměřuje na výrobu papírů šetrných k život- nímu prostředí, dále papírových tašek s krouceným i plochým uchem a v nejbližší době i ekologických papí- rových sáčků.
Je na nás všech začít přemýšlet
o nových směrech a hledat alterna- tivní cesty, abychom uchránili naši jedinečnou planetu pro další gene- race. Ekologické myšlení a výrobky, které na jeho základě vznikají, jako například náš trávový papír, jsou sice jen malý krok pro každého člověka, ale mohou být velkým skokem pro celé lidstvo.
Další informace: www.papirnaaloisov.cz
                                                                                                                                 28 PACKAGING 6/2021

   26   27   28   29   30