Futuristická cestovní souprava v lisovaném papírovém obalu

Trific je souprava toaletních potřeb na 48 hodin pro odpovědné cestovatele zabalená v obalu z obnovitelných surovin z dřevní hmoty. Cílem projektu je urychlit zavádění kvalitních nových udržitelných obalů namísto tuhých plastových ve zdravotnictvím a kosmetickém průmyslu. Při šestiměsíčním vývoji se zkoumal oběhový design, materiály, technologie tvarování za sucha a bariérová řešení. Výsledkem je bezodpadový oběhový obal, v němž se spojují obnovitelné materiály, nízkoenergetická výroba a uživatelský zážitek. Prototyp obsahuje tři suché rozpustné produkty: mýdlo na ruce, tělové mýdlo a zubní pastu. Samotný obal a jeho návlek jsou vyrobeny ze 100% organicky rozložitelných a obnovitelných surovin.

 

Projekt vznikl ve spolupráci čtyř společností

Švédský Holmen Iggesund dodal suroviny na bázi dřeva. Hein van den Reek, ředitel pro obaly budoucnosti: „Zní to jednoduše, ale suchá kosmetika v cestovní sadě z obnovitelných materiálů dosud neexistovala. Na klimaticky uvědomělou výrobu buničiny a lepenek, základ obalu Trific, používáme zbytky dřeva. Kombinací správného materiálu s účelovou spoluprací chceme ukázat, jakých rozdílů lze dosáhnout v blízké budoucnosti.“

Švédská společnost Yangi přeměnila přírodní vlákna na obal svou revoluční výrobní technologií pro nasávání za sucha v jediné lince bez spotřeby vody a s minimem energie. Anna Altnerová, zakladatelka: „Trific je dokonalým příkladem, čeho lze dosáhnout, když partneři z celého hodnotového řetězce balení sdílejí jednu vizi a spolupracují na mnohem udržitelnějších řešeních, která zapadají do stávajících recyklačních systémů.“

Obal byl předán německému odborníkovi na dávkování, plnění a balení Optima Packaging Group, který vyhodnocuje možnosti bariérových řešení ke splnění různých požadavků.

FutureLab & Partners je akcelerátorem nových technologií a oběhových systémů a zde fungoval jako organizátor společného návrhu koncepce a systému.