Recyklovatelné PE a PP fólie Coveris

Společnost Coveris rozšiřuje svou nabídku udržitelných obalů, které jsou stejně funkční a bezpečné jako konvenční a zároveň pomáhají předcházet plýtvání obaly a produkty.

 

Na veletrhu Fachpack představila širokou škálu měkkých obalů, které splňují tato kritéria. Sortiment sahá od fólií přes prefabrikované sáčky a etikety až po lepenkové obaly. Příkladem je ucelená produktová řada MonoFlex, která zahrnuje recyklovatelné PE a PP fólie a lamináty. Je tak populární, že je nyní k dispozici pro všechny aplikace v oblasti krmiv a krmiv pro domácí zvířata (v poslední době také na pečivo) a v široké škále tvarů a velikostí. Její výhodou je, že kombinuje nejlepší vlastnosti standardních fólií Coveris, včetně vylepšeného snadného otevírání a zavírání, s atraktivním kvalitním vzhledem v regálu obchodu.

Dalším vrcholem je zbrusu nová fólie Duralite-R, která se skládá až ze 100 % recyklovaného PE. Tato oceněná, plně recyklovatelná fólie je dalším příspěvkem k oběhovému hospodářství plastových obalů a k výrazně lepší bilanci CO₂. Odnímatelné etikety Coveris usnadňují recyklaci PET lahví a nádob v uzavřeném cyklu. Splňují požadavky britského zálohového systému a umožňují úplnou a čistou recyklaci PET na rPET.

Alternativní obaly z papíru a lepenky se vyznačují zejména přirozeným vzhledem a dojmem. Nové misky s etiketami (bez nosné vrstvy) na ovoce a zeleninu jsou vyrobeny ze 100 % papíru s certifikací FSC. Díky inovativní fólii jsou recyklovatelné a vhodné pro rychlé, automatizované a efektivní balení.

 

Návštěvníci veletrhu se také dozvěděli více o nedávno otevřené laboratoři Film Science Lab společnosti v britském Winsfordu. Díky nejmodernějším technologiím a špičkovému know-how provádí vývoj inovativních a udržitelných fólií.

 

Pokyny Rady pro recyklaci plastů ve zdravotnictví (Healthcare Plastics Recycling Council) doporučují přejít ze standardních kompozitních materiálů na obaly vyrobené z jednoho materiálu. Coveris tyto směrnice zavádí a na veletrhu Compamed v Düsseldorfu představil dvě obzvláště snadno recyklovatelné fólie Flexopeel T a Formpeel T. Návštěvníci mohli vidět výhody ze tří stran svařeného sáčku vyrobeného z fólie Tyvek 1073B od DuPontu v kombinaci s novou fólií Flexopeel T. Zajišťuje optimální všestrannou ochranu a vyznačuje se dobrou odolností proti proražení a značnou průhledností. Jednodruhová fólie z PE je ideální jak pro sterilizaci etylenoxidem, tak plazmou a gama zářením a obsah lze snadno a sterilně vyjmout, protože se obal netřepí. Kromě toho podle interní expertizy může fólie v závislosti na vlastnostech zabaleného výrobku zajistit jeho trvanlivost až na 10 let.

Coveris vyvinul speciální obal pro zákazníky, kteří balí zdravotnické prostředky hromadně na hadicových balicích strojích (FFS). Skládá se z nepotaženého Tyveku 1073B a hlubokotažné fólie Formpeel T. Hlavní výhodou tohoto PE materiálu je, že jej lze vyrobit v tloušťce 100 až 350 µm, což z něj činí perfektní řešení pro širokou škálu aplikací (od velmi měkkých po polotuhá balení) a ideální náhradu za standardní fólie z amorfního A-PET nebo glykolem modifikovaného PET-G. Další výhodou Formpeel T je její malé smršťování a dobrá tvárnost. Snadno se svařuje a lze jej výborně kombinovat s různými druhy Tyveku. Navíc se ideálně hodí pro sterilizaci etylenoxidem a gama zářením. „Chtěl bych zdůraznit, že Flexopeel T i Formpeel T byly testovány v kombinaci s Tyvekem 1073B společností Cyclos-HTP, aby se zjistila recyklovatelnost celého obalu. Kombinace Formpeel T/Tyvek dosáhla vysoké recyklovatelnosti (> 90 %) a kombinace Flexopeel T/Tyvek vynikající recyklovatelnosti (> 95 %). Tyto výsledky potvrzují, že představují obzvláště udržitelné řešení ve srovnání se standardním balením našich konkurentů,“ dodává Jan-Willem Bruijsten, vedoucí zdravotnického segmentu, Coveris.

 

Coveris je součástí pracovní skupiny SBA (Sterile Barrier Association), která hledá nové přístupy a navrhuje nové symboly pro identifikaci, které by zdravotnickému personálu usnadnily správné rozlišení mezi recyklovatelnými obaly. Cílem nového systému je na první pohled rozpoznat recyklovatelnost a původ materiálu, aby nedocházelo k plýtvání.