Zkušební linka na lisování celulózových výrobků za sucha

Linus Larsson, vynálezce technologie a CEO společnosti PulPac, Göteborg: „Vymysleli jsme první průmyslovou metodu, která přemění celulózová vlákna na obaly, jež dokážou svou cenou dostatečně konkurovat jednorázovým plastům. Umí zpracovat všechny druhy celulózy: panenskou, zbytkovou i recyklovanou, všechny odřezky a přebytky se vrací zpátky do stroje k minimalizaci odpadu. Bariérové vrstvy a dekoraci povrchu lze snadno realizovat inline, nejsou zapotřebí dodatečné operace.“

O patent zažádali Linus Larsson a jeho otec Ove v březnu 2016, do té doby pracovali jako konzultanti v obalovém průmyslu a vedli ve Švédsku několik významných projektů v oblasti plastů. Zlom přišel na jaře 2015, když umístili buničinu z běžné dětské plenky do lisu na tabulový plech. Při zvýšené teplotě ji dokázali během několika vteřin vytvarovat do skálopevného výrobku.

Zkušební linka (viz video na stránkách Packagingu "Kartonáž nasávaná na sucho") je plně automatická: Surová buničina prochází přes mlýn, kde se rozvlákňuje. Z vláken se vytvaruje pás, který je vtahován do standardního razicího stroje s jedinečným nástrojem, jenž stlačuje vlákna do požadovaného tvaru. Formování za sucha umožňuje vysokorychlostní produkci papírových výrobků téměř všech tvarů nebo účelů. Šetří energii a omezuje emise CO2. Nasávání kartonáže za mokra je totiž pomalé, nákladné a kvůli nutnosti sušení i energeticky náročné. Novinka přináší mnoho konstrukčních a technických výhod, jež tradiční metody nemají. „… a v některých případech nejen se stejnými, ale dokonce nižšími náklady.“ Několik klientů a partnerů již tuto technologii zavádí na základě licence. „Licencování je jediný způsob, jak se nová technologie může rozšířit dostatečně rychle. Nabízíme ji bez počátečního poplatku, ale požadujeme část zisku k financování našeho soustavného vývoje.“ Společnost PulPac zaměstnává ve výzkumu a vývoji 15 konstruktérů. Kapitál do ní vložili „andělští investoři“ z konsorcia PPI, „společnost pro kreativní transformaci“ WPP i vlastní zaměstnanci, sdružení pro tyto účely do firmy Dryfiber.

První výrobek PulPacu – ramínka na šaty – začali vloni vyrábět u Ekoligensu ve zcela nové továrně u Gothenburgu.