LitePac Top – novinka pro skupinové balení lahví

LitePac Top – novinka pro skupinové balení lahví

Společnosti Karl Knauer a Krones představují celosvětově patentovaný kartonový nosič LitePac Top. Ten eliminuje potřebu smršťovací fólie, která se používá pro skupinové balení nápojových lahví a plechovek. Jen v západní Evropě to představuje úsporu 60 000 až 80 000 tun plastů.

Namísto fólie stabilně drží šestibalení PET lahví anebo plechovek o objemu 0,5 až 2,0 litru odolný karton. LitePac Top, přizpůsobený tvaru obalu, je jednoduše připevněn k jejich horní části a drží je bezpečně pohromadě. Kromě toho jsou 1,5- a 2litrové lahve pro zajištění stability ještě přepáskovány popruhem vyrobeného 100% z papíru.

Devět kilogramů, které váží skupina šesti 1,5litrových PET lahví, lze díky nosiči LitePac Top pohodlně přenášet i na velké vzdálenosti, aniž by se bolestivě zařezával do ruky. Ve variantě pro plechovky zajišťují bezpečné držení otvory přímo v kartonu. „Během vývoje produktu pro nás bylo důležité, aby byla stabilita skupinového balení zachována i po vyjmutí jednotlivých lahví nebo plechovek. Podařilo se nám to, protože je lze vyjmout jednoduchým otočením. Obal lze bezpečně přepravit, i když obsahuje pouze několik lahví,“ vysvětluje Michael Weber, key account manager ve společnosti Karl Knauer.

„Spotřeba energie se například sníží ve srovnání s balením do smršťovací fólie z přibližně 120 kWh na pouhých 10 kWh, tj. o 92 %. Přepočteno na jednu skupinu může být snížena o 85 % ze 17 W na pouhých 2,5 W. Pokud vezmeme v úvahu materiál plus proces balení, můžeme pomocí LitePac Top ušetřit 30,4 %, tedy téměř třetinu emisí CO2. A při holističtější analýze udržitelnosti, stanovení indikátoru oběhu materiálu (MCI) jako ukazatele oběhové ekonomiky, jsou čísla ještě působivější. Zde se se skóre 0,867 blízko přibližujeme cílové hodnotě 1. Mnohokrát jsme tím zlepšili hodnotu z pouhých 0,301 pro smršťovací fólii,“ říká Martin Glatz, vedoucí prodeje a marketingu, Karl Knauer.

Monomateriál LitePac Top se skládá ze 100% obnovitelných surovin pocházejících z lesů certifikovaných FSC nebo PEFC a z vlákniny ze zemědělského odpadu. To znamená, že jej lze vyhodit do koše na papír, a může být recyklován až sedmkrát. Díky speciální struktuře vláken dokonce zlepší kvalitu papírového odpadu a i to má pozitivní vliv na proces recyklace.