„Elektronické jablko“ pomohlo ochránit skutečná jablka před pomačkáním

„Elektronické jablko“ pomohlo ochránit skutečná jablka před pomačkáním

Britský výrobce balicích strojů Brillopak vylepšil svůj UniPAKer, robotizovanou stanici pro ukládání čerstvého ovoce a zeleniny do přepravek, za pomoci „elektronického jablka“. To je pouzdro, které napodobuje tvar, velikost a hustotu skutečného jablka, a obsahuje přístroje zaznamenávající nárazy a teplotu. Tato atrapa je vložena do obalu, aby sledovala a lokalizovala možné zdroje poškození během manipulace a přepravy. Změřené hodnoty jsou odesílány přes bluetooth do aplikace, kde je lze snadno odečítat, graficky analyzovat nebo prezentovat ve formátu Excel. Měření gravitačních sil, kterým je obal vystaven, umožnilo inženýrům vylepšit konstrukci stroje a tím minimalizovat poškození choulostivého ovoce za prvé v oblasti vyřazování zmetků a za druhé při ukládání do přepravek.

Před vstupem do vychystávacího systému v linkách UniPAKer obvykle ovoce v hadicových měkkých obalech prochází vizuálním kontrolním systémem či kontrolní váhou, zda obsahuje správný počet kusů a žádný z nich nebyl v balicím stroji naseknut. Vadná balení jsou vyřazena a nepoškozené ovoce se vrací ke zpracování. Původní systém vytlačoval jablka z dopravníku kolmo do skluzného žlabu, ale při tom se často potloukla. „Elektronické jablko“ ukázalo, že někde působí síla až 26 g, a aby nedošlo k poškození, musí být menší než 6 g. Společnost proto postavila novou, šetrnou výhybku, která působí tangenciální silou prostřednictvím servořízeného, měkkého PU pásu.

S pomocí „elektronického jablka“ si výrobce také ověřil schopnost delta robotu zvednout zabalené zboží z pásu a spustit je do přepravky, aniž by je vystavil destruktivním silám. Vyvinul takový řídicí systém, který umožňuje optimalizovat křivku zrychlení/zpomalení díky širšímu nastavení parametrů.