Silgan má v úmyslu získat výrobu dávkovačů od Albey

Silgan má v úmyslu získat výrobu dávkovačů od Albey

Americký dodavatel tuhých obalů na spotřební zboží Silgan Holdings předložil závaznou nabídku na odkoupení divize společnosti Albea, jež vyrábí dávkovače – pumpičky, rozprašovače a zpěňovače – na kosmetiku a drogistické zboží, jakož i jejích clusterů Metal a Brazil. Dokončení akvizice se očekává v letošním prvním pololetí a je vázáno na konzultace s radami zaměstnanců, na souhlas úřadů a splnění dalších obvyklých podmínek. Kupní cena stanovaná na 900 mil. $ bude ještě předmětem úprav specifikovaných ve smlouvě. Silgan hodlá koupi financovat kombinací hotovosti a úvěrů. Pro forma pro tuto akvizici bude jeho čisté zadlužení cca 4,0×, což odpovídá i předchozím akvizicím.

Divize dávkovačů Albea provozuje deset závodů v Severní a Jižní Americe, Asii a Evropě (mj. na Slovensku v Levicích). Za rok 2018 vykázala tržby cca 383 mil. $.

Silgan má stovku výrobních zařízení v Severní a Jižní Americe, Asii a Evropě (např. závod Portola divize Closures v Lounech) s čistými tržbami cca 4,5 mld. $ za rok 2019. Jde o předního dodavatele kovových obalů na potraviny a další výrobky; kovových a plastových uzávěrů a dávkovacích systémů pro potraviny, nápoje, kosmetiku, drogistické zboží, přípravky pro zdravotní péči, péči o domácnost a zahradu; plastových obalů na trvanlivé potraviny a drogistické zboží.

Navrhovanou akvizicí rozšíří své zastoupení na trhu s kosmetickými dávkovači, kam patří pumpičky pro jemnou mlhu, pleťová mléka či vzorky, uzávěry na parfémy, kosmetické výrobky a drogistické zboží. Spojení mu přinese roční nákladové synergie 20 mil. $. Společnosti Albéa odprodej naopak dovolí soustředit zdroje a strategické ambice na divize vyrábějící tuby, tuhé kosmetické obaly a kosmetiku.