Ceny Jamese Dysona míří i k inovativním obalům

Ceny Jamese Dysona míří i k inovativním obalům

Národní kolo Cen Jamese Dysona ve Velké Británii vyhrála Lucy Hughesová, čerstvá absolventka oboru produktový design na University of Sussex, s bioplastem MarinaTex, který vyrobila jako svůj závěrečný projekt. Jeho hlavní složku tvoří odpad po zpracování ryb. Při hledání organického pojiva pro extrahované proteiny vsadila na agar, látku z buněčných stěn některých druhů červených řas. Nový archový materiál je průsvitný a pružný, na pohled i na dotek působí jako plast, prý je dokonce pevnější (vykazuje vyšší pevnost v tahu než LDPE), bezpečnější a samozřejmě trvale udržitelnější než plasty z ropy. Při výrobě spotřebuje méně energie a vyžaduje teploty pod 100 stupňů. Na rozdíl od některých současných organicky odbouratelných plastů by neměl vyžadovat oddělenou infrastrukturu pro sběr k likvidaci. Je vhodný pro domácí kompostování a v půdě se rozloží po čtyřech až šesti týdnech. Materiál může nahradit plasty i při jednorázovém balení potravin, třeba jako sáčky nebo obaly na sendviče.
Britský Úřad pro mořský rybolov spočítal, že ročně jen v této zemi vzniká při zpracování ryb 492 020 tun odpadu s nízkou komerční hodnotou. Obsahuje vnitřnosti, krev, skořápky korýšů a měkkýšů a rybí kůže a šupiny, jež končí na skládkách či ve spalovnách. Naopak podle Hughesové odpad z jediné tresky vystačí na 1 400 sáčků z jejího materiálu.
Ceny Jamese Dysona se udělují v 27 zemích (ČR mezi nimi není) studentům a čerstvým absolventům vysokých škol v oborech produktový, resp. průmyslový design a strojírenství za nápadité řešení globálních problémů. Jako vítězka národního kola obdrží Hughesová 2 000 liber a postupuje do mezinárodního kola. Peníze hodlá využít na další výzkum a trvale udržitelnou komercializaci svého vynálezu.