Tiskárna barevných etiket, co se vejde do dlaně

Tiskárna barevných etiket, co se vejde do dlaně

Nová termální tiskárna Brother VC-500W, která je tak malá, že se vejde do dlaně, vytváří celobarevné etikety bez tonerů, pouze díky papíru fungujícímu na principu technologie ZINK (zero ink), jejž dodává stejnojmenný holding. Tento papír je odolný vůči vodě, roztržení a rozpíjení. Obsahuje sedm vrstev, a to vnitřní vrstvy barviv citlivých na teplo, ochranný vrchní lak a samolepicí adhezivum.
Termální zobrazování je tedy nyní dostupné i v etiketovém průmyslu, vstup holdingu ZINK do tohoto oboru navazuje na jeho úspěch s mobilními tiskárnami fotografií od značek Canon, HP, Polaroid a LG. Nyní ZINK s korporací Brother International na veletrhu CES 2019 představily a na americký trh uvedly kompaktní barevnou tiskárnu Brother VC-500W, jež umí tisknout obrazy s vysokým rozlišením, loga, varování, čárové kódy atp. na etikety. Materiál se dodává v rolích šířky 9, 12, 19, 25 a 50 mm o délce 1500 mm, kterou lze nařezat na libovolný rozměr, potištěná plocha je omezena konstrukcí tiskárny.
Na otázky portálu Packaging Digest odpovídal Juan van Dijk, předseda, ZINK: „Každý arch papíru ZINK obsahuje čiré, neviditelné krystaly barviva, které se aktivují tepelnými pulzy v tiskárně. To způsobí chemickou reakci, některé krystaly se zbarví na azurovou, některé na purpurovou a některé na žlutou. Barvy nejsou sladěné v systému Pantone. Rozlišení je omezeno jen typem tiskárny a mírně se liší model od modelu, typické je 300 dpi napříč × 400 dpi podél. Protože tiskárna nepotřebuje pásku, toner ani barvu, může být menší než jiné, např. Brother VC-500W měří 113 × 116 × 96 mm." Holding licencuje technologii partnerům a prodává papír distributorům (nikoli přímo uživatelům). Papír ZINK je recyklovatelný, jeho základem je polypropylenový materiál. V principu by šlo papír potisknout, resp. nalaminovat na tenčí polypropylen a pak vytvarovat do sáčku, společnost to ale nezkoušela, svařovací zařízení by pravděpodobně ovlivnilo zabarvení.