Kompostovatelné tiskové barvy

Kompostovatelné tiskové barvy

V obalovém průmyslu stále více nabývá na významu „zelený tisk“. To je důvod, proč se tento aspekt spolu s bezpečností spotřebitelů stal centrem pozornosti společnosti Doneck Network (Doneck Euroflex S.A. Luxembourg). Výrobce tiskových barev, který již vyrábí kompostovatelné tiskové barvy na bázi vody, nyní testuje a certifikuje tiskové barvy na rozpouštědlové bázi.
Doneck Network má k dispozici kompostovatelné barvy pro následující aplikace:

Série na bázi rozpouštědel
Série Euro-Bag, vhodná pro potisk odnosných tašek a pytlů, vyniká výborným leskem, dobrou odolností vůči otěru a oděru. Vysoká koncentrace pigmentu při nízké viskozitě umožňuje při flexografickém tisku dokonalý tisk jak ploch, tak jemného písma. Série Euro-Film byla vyvinuta pro potisk plastových fólií. Pro potisk těžkých pytlů na balení potravin, hnojiv nebo jiných produktů pro zemědělství byly vyvinuty barvy série Euro-Max. Nezbytnou podmínkou pro tyto barvy je vysoká odolnost vůči UV záření a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Z vysoce pigmentovaných barevných koncentrátů série Euro-Base je možno přidáním pojidla připravit tiskové barvy pro rozličná použití.

Série barev na bázi vody
Série Euro-Food byla vyvinuta pro potisk papírových sáčků a přebalů. Barvy splňují normu stálosti EN 646, jsou bez zápachu a mají nízkou migraci. Barvy série Euro-Nap jsou ideální pro potisk výrobků, jako jsou ubrousky, kapesníky, toaletní papír a ubrusy. Barvy jsou bez zápachu a zajišťují dobré výsledky tisku na savých materiálech. Série Eco-Film, vyvinutá pro průmysl zpracovávající plastové fólie má dobré stálosti a hodí se také pro potisk obalů pro hygienické zboží jako jsou ubrousky, pleny a obvazy. Tato série má dobré zpracovatelské vlastnosti a vytištěné motivy mají vysoký lesk.

Uvedené tiskové barvy jsou všechny kompostovatelné a certifikované pod značkou „OK Kompost Industrial“ (kompostování při teplotě 55–60 ºC) a „OK Compost Home“ pro domácí kompostování. Zkoušky kompostovatelnosti se provádí podle normy EN 13432 a rovněž se provádí stanovení obsahu těžkých kovů. Po úspěšných zkouškách uděluje certifikaci společnost TÜV Austria.
Portfolio společnosti Doneck Network zahrnuje kromě uvedených tiskových barev také flexotiskové a hlubotiskové barvy na bázi rozpouštědel a vody pro potisk vlnité lepenky (pre a post print), pro potisk měkkých obalů, laminátů apod.