Tvrdý brexit a standard ISPM 15: snadný export na Inka-paletách

Tvrdý brexit a standard ISPM 15: snadný export na Inka-paletách

Stále není jasné, zda ještě dojde k odkladu na konec června, nebo nastane brexit bez dohody. Na oficiálních webových stránkách vlády Spojeného království najdeme již opatření pro „divoký“ brexit. Vývozce čeká v tomto případě mnoho změn. Dřevěné obaly a palety již nebude možné vyvážet bez potřebných předošetření a označení IPPC z EU do Velké Británie. Pro uživatele Inka-palet se však nic nemění, ať dojde 29. března nebo v červnu 2019 k dohodě nebo ne!
Standard ISPM 15 je směrnicí, která nařizuje opatření proti zavlečení dřevních škůdců do jiných zemí prostřednictvím dřevěných obalových prostředků, jako jsou palety, ve kterých se původně nevyskytovali a mohou tak vážně ohrozit domácí stav lesů. V tuto chvíli ještě platí, že dřevěné palety z členských zemí EU mohou být bez dalších ošetření a označení zasílány do Velké Británie. V případě brexitu bez dohody by tato varianta bez jakékoli jiné náhrady přestala platit, a tedy i pro dovozce ze členských zemích EU by začaly být uplatňovány stejné směrnice jako doposud u dovozu ze a do třetích zemí. To by znamenalo, že všechny dřevěné palety by musely být tepelně či chemicky ošetřeny podle normy ISPM 15 a označeny, aby splnily podmínky pro dovoz.
Pro vývozce, vyvážející na Inka-paletách, se nic, i v případě zavedení ISPM 15 při brexitu bez dohody, nemění: Inka-palety jsou vyrobeny z tepelně tvarovatelné dřevěné hmoty označované jako „processed wood“, která je vyjmuta z podmínek ISPM 15. Z tohoto důvodu mohou být Inka-palety bez dodatečných ošetření i bez označení IPPC využívány při exportu do Británie.
Firma Inka-Paletten chce podpořit své zákazníky, aby i po 29. březnu probíhal jejich export do Velké Británie co nejsnadněji, proto nabízí už nyní ke stažení vývozní certifikáty pro Velkou Británii na svých stránkách www.inka-paletten.com. Andreas Heinrich, produktový manažer firmy Inka Paletten GmbH, k tomu říká: „Takové certifikáty nejsou sice předepsané, ale mohou zjednodušit zaváděcí proces právě v tomto nejednoduchém přechodném období po brexitu.“
Aktuální informace britské vlády a kompletní pokyny k brexitu při „No-Deal“ (bez dohody) ve věci dřevěných obalových prostředků najdete na https://www.gov.uk/guidance/importing-and-exporting-plants-and-plant-products-if-theres-no-withdrawal-deal#movement-of-wood-packaging-material
Inka-palety jsou ideální pro celosvětový export, protože mohou být zaslány bez předchozího ošetření a označení IPPC do všech zemí, ve kterých je vyžadován standard ISPM 15. To platí i v případě Velké Británie při brexitu bez dohody.

 

Pro více informací:
INKA Paletten GmbH
Petra Macherová, Haringstraße 19, 85635 Siegertsbrunn bei München
Tel.: +49 81 02 77 42 – 414, Fax: +49 81 02 54 11
E-Mail: petra.macherova@inka-paletten.com
Web: www.inka-paletten.com