Multivac na interpacku 2017

Multivac na interpacku 2017

Multivac na veletrhu předvedl širokou škálu obalářských zařízení pro nejrůznější oblasti použití, a to nejen balicí stroje, ale také vybavení pro předchozí a navazující zpracování, jako jsou podavače, plničky, zařízení na etiketování a značení, kontrolu kvality ad.

Například na současný trend výroby obalů na jednotlivé porce (džemy, zálivky, omáčky) Multivac reagoval tak, že hlubokotažný balicí stroj R 145 vybavil novým tvarovacím a řezacím nástrojem, který přispívá k větší všestrannosti a omezení spotřeby balicího materiálu, protože neprodukuje odřezky. Díky krátké přípravě nabízí vysoký stupeň flexibility konstrukce, formátu a materiálu obalu. Tento volně konfigurovatelný nástroj s předdefinovanými základními formáty lze použít na všech termoformovacích strojích.

Co se týče balení hotových jídel, ovoce a zeleniny, salátů, pečiva, pochutin atp., Multivac poprvé vystaví nový stroj na zatavování misek G 700, a to v podobě plně automatické linky. G 700 je charakteristický vysokým výkonem a tím, že pracuje s miskami z nejrůznějších materiálů (hliník, lepenka, s více oddíly i různě tvarované až do výšky 110 mm), protože formy se snadno vymění. Dokáže balit jemné, drobivé a za horka plněné výrobky šetrně a spolehlivě v modifikované atmosféře (MAP) či v závislosti na druhu výrobku bez ní. Při MAP dosahuje výkonu 15 ks/min, jinak až 18 ks/min. G 700 lze doplnit pásovými či řetězovými dopravníky Multivac a příslušnými podavači obalů.

V hale 5 se Multivac soustředil na etiketovací stroje na dopravníkovém pásu, např. L 310 pro větší objemy výrobků a složitější obaly, např. misky, krabice, dózy a hlubokotažené obaly. Na veletrhu byl integrován se strojem na uzavírání misek G 700 a prováděl C-etiketování, tj. oblepení obalu etiketou po třech stranách. Odborníci z Engeru přepracovali aplikátor tak, že se nyní dá poprvé použít na generaci LD, tj. etikety velikosti 30 × 30 mm až 70 × 70 mm lze buď přenést na vzduchovém polštáři bez kontaktu s obalem, nebo nalepit velmi přesně s mírným odstupem, např. na misky skin obalů.

Ve stánku A51 byla poprvé k vidění tiskárna DP 230 k přímému potisku fólie s termotransferovou tiskárnou poslední generace TTO 06, a to na kompaktním hlubokotažném balicím stroji R 081. DP 230 je instalována v oblasti svařovací stanice, tj. s dobrým přístupem do oblasti nakládání. Tiskne podélně i příčně, a je tedy vhodná pro stroje s formami o více řadách a sloupcích. Potiskuje šíři 32 mm a umí i čárové a 2D kódy, důležité pro zdravotnictví.

V sekci vakuových komorových strojů ve stánku E23 byl prezentován kompaktní B 325 pro balení potravin (čerstvé i zpracované maso a uzeniny, sýry) do fóliových sáčků. Tento stroj byl poprvé vidět jako kompletní balicí linka ve spojení s novou kompaktní smršťovací nádrží SE 320, již lze kombinovat s malými komorovými stroji, jako B 210, B 325 a B 310, a dokonce s hlubokotažnými stroji Multivac a s podobnými modely jiných výrobců). Výrobky až do hmotnosti 80 kg jsou dopravovány na automatickém dopravníku do nádrže, která obsahuje 360 l vody zahřáté až na 93 °C (lze individuálně upravit). Po krátkém čase (také volně nastavitelném) jsou vyneseny ven. Nádrž dlouhá jen 1,1 m nabízí optimální spotřebu energie díky dobré izolaci a plní hygienické normy; při jejím čištění lze lehký dopravník snadno odstranit nebo odsunout. Volitelně může být linka doplněna o osušovací tunel Multivac TE 115, hladký průběh zajišťuje synchronizace komponent.